استادیوم های کشور قطر

به دلیل برگزاری جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در این مقاله قصد داریم استادیوم های این کشور را به شما معرفی کنیم.

استادیوم بین المللی خلیفه
استادیوم بین المللی خلیفه اولین استادیوم آماده شده برای جام جهانی ۲۰۲۲ قطر بود که میزبان مسابقات این تورنمنت جهانی تا دور سوم پلی آف خواهد بود. این استادیوم تنها استادیوم مورد استفاده در جام جهانی قطر است که از صفر ساخته نشده و یکی از سازه های مشهور در این کشور است که تاریخ ساخت آن به ۱۹۷۶ باز می گردد. این ورزشگاه دارای سیستم خنک کننده پیشرفته بوده که هم بازیکنان و هم تماشاگران را در دمایی مناسب نگه می دارد.
ظرفیت:۴۰۰۰۰ نفر
تاریخ افتتایح:می ۲۰۱۷
مکان ورزشگاه:دوحه

استادیوم الجنوب
استادیوم الجنوب اولین استادیوم ورزشی قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ بود که کاملاً از صفر ساخته شده و میزبان مسابقات جام جهانی تا مرحله یک شانزدهم نهایی خواهد بود. این استادیوم توسط زاها حدید، طراح و معمار مشهور بین المللی طراحی شده و دارای سبک کاری خاص حدید با طرح های مدور و مخروطی است. در ساخت این ورزشگاه نیز از عرشه قایق های صید مروارید الهام گرفته شده و ساخت آن با استفاده از مصالح سنتی و حتی الوار چوبی صورت گرفته است. این ورزشگاه در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر دوحه قرار داشته و امکان رسیدن به آن از طریق مترو اختصاصی نیز وجود دارد.
ظرفیت:۴۰۰۰۰ نفر
تاریخ افتتاح:می ۲۰۱۹
مکان ورزشگاه:وکره

استادیوم شهرک آموزش
استادیوم شهرک آموزش (Education City Stadium) در جریان مراسم مجازی که به افتخار پرسنل حوزه سلامت در جریان شیوع کرونا برگزار شده بود در ژوئن ۲۰۲۰ افتتاح شد. این ورزشگاه میزبان مسابقات جام جهانی قطر تا مرحله یک چهارم نهایی خواهد بود. نام این ورزشگاه از دانشگاه مشهور قطر گرفته شده و ساختار آن به شکل الماس است که در طول روز درخشیده و در طول شب نیز مانند یک لامپ روشن است. ظرفیت این استادیوم نیز بعد از پایان جام جهانی به ۲۰,۰۰۰ نفر کاهش یافته و نصف صندلی ها برای ساخت استادیوم در کشورهای در حال توسعه اهدا خواهد شد.
ظرفیت۴۰۰۰۰ نفر
تاریخ افتتاح:ژوئن ۲۰۲۰
مکان:شهرک آموزش

استادیوم البیت
استادیوم البیت میزبان مسابقات جام جهانی قطر تا مرحله نیمه نهایی خواهد بود. مقامات قطری می گویند که ۲۸,۰۰۰ صندلی این ورزشگاه بعد از پایان مسابقات به کشورهای در حال توسعه هدیه داده خواهد شد. این ورزشگاه دارای یک طراحی خیره کننده است که شبیه چادرهای مورد استفاده مردمان بادیه نشین است. ورزشگاه البیت در داخل یک مجموعه بزرگ تر واقعی شده که دارای امکاناتی مانند مرکز خرید، بیمارستان و بسیاری مراکز تفریحی دیگر است. این ورزشگاه در فاصله ۶۰ کیلومتری دوحه واقع شده و بهترین گزینه برای رسیدن به آن تاکسی و اتوبوس است.
ظرفیت:۶۰۰۰۰ نفر
تاریخ افتتاح: فوریه ۲۰۲۰
مکان:الخور

Elbit Stadium

استادیوم الریان
استادیوم الریان در ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰ در فاصله دقیق دو سال تا فینال مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر افتتاح شد. این ورزشگاه مسابقات جام جهانی تا مرحله یک شانزدهم نهایی را میزبانی خواهد کرد. این ورزشگاه در محل ورزشگاه قدیمی احمد بن علی ساخته شده و در یکی از سنتی ترین و تاریخی ترین شهرهای قطر واقع شده که در حاشیه صحرا قرار دارد. شهر الریان تنها چند کیلومتر با دوحه فاصله داشته و دسترسی به آن از طریق مترو امکان پذیر است.
ظرفیت:۴۰۰۰۰ نفر
تاریخ افتتاح:دسامبر ۲۰۲۰
مکان: الریان

استادیوم الثمامه
استادیوم الثمامه (Al Thumama) که در فاصله ۱۲ کیلومتری از دوحه قرار دارد قرار است تا مرحله یک چهارم نهایی میزبان مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ باشد و هنوز به طور کامل ساخته نشده است. در ساخت این استادیوم از ساختار چفیه استفاده شده که توسط مردان این کشور پوشیده می شود. این ورزشگاه نیز پس از پایان جام جهانی ۲۰۲۲ نیمی از صندلی های خود را اهدا خواهد کرد.
ظرفیت:۴۰۰۰۰ نفر
تاریخ افتتاح: ۲۰۲۰
مکان:دوحه

نویسنده و گردآورنده:محسن خرازی