آزمون تولیمو (Tolimo)

آزمون تولیمو یک آزمون کامپیوتری برای سنجش مهارت زبان انگلیسی است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود. نام این آزمون مخفف عبارت Test Of Language by the Iranian Measurement Organizations) TOLIMO) است. اگر از متقاضیان شرکت در آزمون دکتری باشید گرفتن نمره خوب در آزمون تولیمو می‌تواند به قبولی شما کمک قابل توجهی کند چرا که برای تحصیل در مقطع دکترا باید در یکی از آزمون‌های معتبر زبان مانند آزمون Tolimo، آزمون TOFEL و یا آزمون MCHE نمره قابل قبول کسب کرده باشید. بنابراین این آزمون برای سنجش سطح دانش زبان انگلیسی دانشجویان رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، دامپزشکی و سایر رشته های مرتبط با علوم پزشکی طراحی شده است. لازم به ذکر است که کسب نمره قابل قبول در این آزمون برای افرادی که تمایل دارند از بورسیه اعزام به خارج از کشور استفاده کنند نیز لازم است.

چرا در آزمون TOLIMO شرکت کنیم؟

دلایل متعددی برای شرکت در آزمون TOLIMO وجود دارد، از جمله:

ادامه تحصیل:

همانطور که گفته شد، برخی از دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی عالی برای پذیرش دانشجو نمره قبولی در آزمون TOLIMO را الزامی می‌دانند.

آمادگی برای آزمون های بین المللی زبان انگلیسی:

ساختار و محتوای آزمون TOLIMO شباهت‌هایی به آزمون‌های شناخته شده بین‌المللی زبان انگلیسی مانند تافل (TOEFL) و آیلتس (IELTS) دارد. بنابراین شرکت در TOLIMO می‌تواند به عنوان تمرینی برای موفقیت در این آزمون‌ها نیز مفید باشد.

سنجش سطح دانش زبان انگلیسی:

شرکت در آزمون TOLIMO راهی عالی برای ارزیابی نقاط قوت و ضعف خود در زبان انگلیسی است. با دریافت کارنامه می توانید متوجه شوید در کدام مهارت‌های زبانی (درک مطلب، شنیدن، دستور زبان و لغات) نیاز به پیشرفت بیشتری دارید.

افزایش رزومه کاری:

داشتن مدرک معتبر زبان انگلیسی مانند TOLIMO می‌تواند رزومه کاری شما را در حوزه پزشکی تقویت کند، به ویژه اگر به دنبال فرصت‌های شغلی بین‌المللی یا مرتبط با شرکت‌های خارجی هستید.

ساختار آزمون TOLIMO

آزمون TOLIMO یک آزمون کامپیوتری است که از دو بخش اصلی تشکیل شده است:

بخش اول (Grammar & Vocabulary):

این بخش شامل ۵۰ سوال تستی چند گزینه‌ای در زمینه گرامر و لغات است. زمان اختصاص یافته برای این بخش ۲۵ دقیقه می‌باشد.

بخش دوم (Reading Comprehension & Listening):

این بخش شامل ۵۰ سوال تستی چند گزینه‌ای در زمینه درک مطلب و درک شنیداری است. زمان اختصاص یافته برای این بخش ۴۵ دقیقه می‌باشد.

سوالات آزمون تولیمو :

دفترچه سوالات تستی آزمون تولیمو شامل ۱۴۰ سوال است و از سه بخش تشکیل می‌شود که در ادامه هر یک را شرح می‌دهیم. دقت داشته باشید که پاسخ سوالات این دفترچه باید در پاسخ‌نامه وارد شود.

بخش ساختار و نوشتار زبانی (Structure and Written Expression) که ۴۰ سوال دارد و برای پاسخ دادن به سوالات آن ۳۰ دقیقه فرصت دارید.
بخش درک مطلب (Reading Comprehension) که شامل ۵۰ سوال است و ۵۵ دقیقه برای پاسخ دادن به سوالات آن زمان خواهید داشت.
درک مطلب شفاهی یا شنیداری (Listening Comprehension) که ۵۰ سوال دارد و ۳۵ دقیقه برای پاسخگویی به آنها زمان خواهید داشت. توجه داشته باشید که سوالات این بخش در جلسه آزمون از بلندگو پخش می‌شود و شما تنها یک مرتبه فرصت شنیدن آن را خواهید داشت. پس از گوش دادن به متنی که از طریق بلندگو خوانده می‌شود، باید پاسخ صحیح را در پاسخ‌نامه خود علامت‌گذاری کنید.

منابع آزمون تولیمو :

کتاب ۵۰۴ واژه :

این کتاب یکی از اصلی‌ترین و معتبرترین منابعی است که تقریباً برای هر آزمونی لازم است آن را مطالعه کنید. این کتاب حاوی ۵۰۴ واژه‌ای است که در کتاب‌ها و مجلات، مکالمات روزمره، مطبوعات و حتی فیلم‌هایی که به زبان انگلیسی هستند کاربرد زیادی دارند. این کتاب بدون شک یکی از بهترین منابع برای وسعت بخشیدن به دایره لغات شما است.

کتاب واژگان ضروری تافل :

این کتاب نه تنها برای شرکت‌کنندگان آزمون تافل، بلکه برای متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو نیز بسیار ضروری است. این کتاب در ویرایش‌های متفاوتی به بازار عرضه شده‌ است. بنابراین در هنگام تهیه کتاب دقت کنید که ویرایش آخر را خریداری کنید.

کتاب ۱۱۰۰ واژه بارونز:

این کتاب برای تمامی متقاضیان شرکت در آزمون تولیمو، آزمون تافل و آزمون GRE یک منبع مهم است. این کتاب به نحوی طراحی شده است که برای هر هفته تعدادی لغت در نظر گرفته به طوری که اگر طبق برنامه این کتاب پیش بروید می‌توانید در هر هفته ۴ روز را به یادگیری واژه‌های جدید اختصاص دهید و ۱ روز را صرف مرور کلمات کنید و به این ترتیب در ۴۶ هفته تمام کلمات را از بر شوید. البته فراموش نکنید که این کتاب در نسخه‌های متفاوتی به فروش می‌رسد پس اگر قصد دارید بر اساس برنامه‌ریزی کتاب، واژه‌ها را یاد بگیرید حتماً نسخه اصلی آن را تهیه کنید.

کتاب ۵۰۰۰ واژه آکادمیک :

پیشنهاد می‌کنیم این کتاب را پس از اتمام کتاب‌هایی که معرفی شدند مطالعه کنید تا واژه‌هایی که یاد گرفته‌اید برایتان مرور شوند و دایره لغاتتان تکمیل شود. این کتاب نیز نه تنها برای شرکت‌کنندگان آزمون تولیمو که برای متقاضیان شرکت در آزمون تافل، آزمون آیلتس و آزمون MSRT نیز مناسب است.

سایت ثبت نام و اعلام نتایج آزمون TOLIMO

پس از اعلام زمان ثبت نام آزمون TOLIMO، داوطلبان برای ثبت نام خود باید از طریق سایت سازمان سنجش اقدام کرده و ثبت نام خود را از طریق این سایت انجام دهند. همچنین اعلام نتایج هر مرحله از آزمون تولیمو از طریق ورود به سامانه آزمون tolimo به نشانی sanjesh.org می باشد.