آزمون DSH (دش)

آزمون DSH چیست ؟

آزمون DSH چیست؟ آزمون DSH یکی از معتبرترین آزمون‌های زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه‌های آلمان است. DSH مخفف Deutsche Sprachprüfung für den Hochschulzugang (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه) است. هدف اصلی آزمون DSH سنجش سطح زبان آلمانی داوطلبان برای ورود به دانشگاه‌های آلمان است. برای شرکت در این آزمون، داوطلبان باید حداقل سطح B1 زبان آلمانی را داشته باشند. آزمون DSH از چهار بخش شامل شنیداری، خواندن، نوشتاری و مکالمه تشکیل شده است و سطح داوطلب را در هر یک از این بخش‌ها سنجیده می‌کند. نتایج آزمون DSH در سه سطح آموزشی Hochschulreife (سطح دانشگاهی)، Mittelstufe (سطح متوسط) و Oberstufe (سطح پیشرفته) اعلام می‌شود و برای ورود به دانشگاه‌های آلمان مورد قبول است. برای ثبت نام در آزمون و طی کردن سایر روال اداری آن نیاز به پرداخت ارزی دارید

در صورتی که قصد تحصیل در کشورهای آلمانی زبان مانند آلمان، سوئیس یا اتریش را دارید حتماً نام آزمون DSH Prüfung را شنیده‌اید. آزمون شناخته شده DSH برای زبان‌های آلمانی برگزار می‌شود تا مهارت‌های دانش آموزان و دانشجویان برای تحصیل به زبان آلمانی سنجیده شود. معمولاً این آزمون‎ها برای ورود به دانشگاه ها برگزار می‌شود و نحوه برگزاری آن با سایر آزمون‌های دیگر متفاوت است.

به همین جهت نحوه برگزاری این آزمون متفاوت بوده و باید افراد درک درستی از سخنرانی‌های شنیده شده یا اینفوگرافیک‌های ارائه شده به دست آورند، تا بتوانند به خوبی در محیط دانشگاه آموزش‌ها را فرا بگیرند.
معمولاً برای ورود به هر دانشگاه این آزمون متفاوت است به طور کلی ساختار آزمون یکسان بوده اما برخی از دانشگاه‌ها سختگیری بیشتری دارند. پس بهتر است قبل از اقدام حتماً با دانشگاه تماس گرفته و در مورد سطح آزمون زبانی اطلاعات خود را کامل کنید.

ساختار آزمون DSH چیست

آزمون DSH مانند آزمون‌های آیلتس و تافل یک فرمت مشخص ندارد و از یک موسسه به موسسه دیگر تغییر می‌‌کند؛ اما به طور کلی ساختار آن یکی بوده و معمولاً در چهار بخش برگزار می‌شود که سه بخش اول که شامل نوشتاری، شنیداری، درک مطلب می‌شود، به صورت آزمون کتبی برگزار شده و بخش آخر یعنی مهارت گفتاری به صورت شفاهی است. چنانچه در سه آزمون ابتدایی نمره حد نصاب را بدست آورید، می‌توانید برای آزمون شفاهی هم شرکت کنید.

آزمون کتبی شنیداری (Listening)

مهارت شنیداری اولین بخش از آزمون است که حدود ۸۰ دقیقه زمان دارد، در این بخش یک سخنرانی کوتاه ده دقیقه ای را گوش می‌دهید و باید به ۸ سوال مربوط به محتوای سخنرانی پاسخ بدهید. دو بار متن برای شما پخش می‌‌شود و بین هر بار ۵ دقیقه فاصله زمانی است و پس از آن ۵۰ دقیقه به شما زمان می‌دهند تا پاسخ سوالات را بدهید.

آزمون کتبی درک مطلب (Reading)

آزمون درک مطلب که دومین قسمت امتحان است شامل درک مطلب دستور زبان می‌شود، برای این بخش از آزمون ۹۰ دقیقه فرصت دارید. معمولاً با گرامر شروع می‌‌شود که حدود ۳۰ دقیقه برای گرامر و ۶۰ دقیقه برای خواندن متن در نظر می‌گیرند. در بخش درک مطلب باید به ۸ سوال قرار گرفته در زیر متن پاسخ دهید و تمام ۸ پاسخ باید بدون تغییر معنای جمله در ساختارهای خاص بازنویسی شود.

آزمون کتبی نوشتاری (Writing)

آزمون نوشتاری برای بررسی مهارت نوشتن شما برگزار می‌‌شود که باید بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه را در ۷۰ دقیقه بنویسید. در واقع این کلمات در توصیف یک تصویر یا متن کوتاه است و تمام موارد ذکر شده را باید با دلیل توضیح بدهید

آزمون شفاهی گفتاری (Speaking)

آزمون شفاهی را حدود ۷ روز پس از آزمون کتبی برگزار می‌کنند و اگر در آزمون قبلی نمره قبولی را کسب کرده و واجد شرایط آزمون اسپیکینگ شوید می‌توانید، از سه موضوع پیشنهاد شده یکی را برای سخنرانی کوتاه انتخاب کنید. به شما ۲۰ دقیقه زمان می‌دهند تا متناسب با موضوع انتخابی آزمون خود را آماده نمایید و بلافاصله پس از آن باید آزمون را بدهید و پس از پایان آزمون نتیجه آن به شما اعلام می‌گردد. مسئله مهم این است که بخش شفاهی آزمون حدود ۳۰ درصد از کل آزمون DSH را تشکیل می‌دهد و مدت زمان برگزاری آن حدود ۲۰ دقیقه است.

نتایج آزمون DSH

DSH 1 با کسب 57% معادل B2 آلمانی
DSH 2 با کسب 67% معادل C1 آلمانی
DSH 3 با کسب 82% معادل C2 آلمانی

اغلب دانشگاه‌های آلمانی زبان نمره DSH 2 را قبول دارند و به راحتی می‌توانید برای رشته‌‌های مهندسی با این سطح پذیرش بگیرید. هر چقدر که نمره شما بالاتر باشد، نگرانی از بابت پذیرش در دانشگاه‌های خوب کمتر است.

در صورتی که نمره کتبی آزمون شما کامل باشد، دیگر نیازی به دادن آزمون شفاهی ندارید و نمره کامل آزمون را برای شما در نظر می‌گیرند.اما برخی از دانشگاه‌ها این نمره را قبول ندارند و می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد شرایط هر دانشگاه از وب سایت‎های معتبر کمک بگیرید. مسئله مهمتر این است که با یک بار کسب نمره قبو لی در آزمون DSH بدون تاریخ انقضا می‌‌توانید برای همیشه از آن استفاده کنید.

نکات آمادگی برای آزمون DSH چیست

در بخش‌های قبل معیارهای قبولی در ازمون DSH را ذکر کرده‌ایم پس برای صحبت کردن به زبان آلمانی باید تسلط قوی بر تمام بخش‌های این زبان داشته باشید، تا بتوانید واجد شرایط آزمون قرار بگیرید. در این بخش به چند نکته مهم برای آمادگی بهتر جهت شرکت در آزمون می‌پردازیم:
شرکت کردن در کلاس‌های آمادگی آزمون
* دسترسی به دانش زبان به درستی
* داشتن برنامه مطالعاتی منحصر به فرد و شخصی
* انجام تست‌های تمرینی متعدد و شرکت در تست‌ها
* صحبت کردن مداوم به زبان آلمانی
* تمرین کردن به طور مداوم

آیا ازمون DSH سخت است؟

تمامی آزمون‌هایی که با زبان‌های دیگر برگزار می‌شود نسبتا دشوار هستند، چرا که باید یک مهارت جدید را به چالش بکشید. اما آزمون دش به نسبت سایر آزمون‌های دیگر نسبتاً دشوارتر است. حداقل باید دانش پذیران دوره های آلمانی را گذرانده باشند، تا بتوانند توانایی خود را در این آزمون به چالش بکشند. البته مسئله مهم تمرین کردن مداوم در مورد موضوعات مختلف است که دانشجویان می‌توانند با شرکت در کلاس‌های گوناگون و برنامه ریزی دقیق به زبان آلمانی مسلط شوند که این مورد فقط با تمرین و غرق شدن در کتاب‌ها و منابع آزمون فراهم می‌گردد.